Hasan TORUN
Kurum Müdürü
RESMİ KURUMLAR

Kurumumuzda Gemlik Toplum Sağlığı Merkezi   iş birliği ile "SİGARA VE KOAH(Kronik Obstüktif Akciğer Hastalığı)" konulu konferans düzenlenmiştir.

Hükümlü ve tutukluları topluma yeniden kazandırmak, tahliye sonrasında dış hayata uyumlarını kolaylaştırmak için,

     Gemlik Toplum Sağlığı Merkezinden  Dr. Meriç Arzu UTKU tarafından  “SİGARA VE KOAH(Kronik Obstüktif Akciğer Hastalığı)" konulu konferansta "Hastaların önemli bir bölümü hastalıklarının farkında olmayıp öksürük, balgam çıkarmadan ve nefes darlığı gibi şikayetleri için çok rahatsız olmadıkça doktora gitmemektedirler. Sigara dumanı ile nefes boruları ve Hava keseciklerine zararlı gazlar ve maddeler dolar. Yıllar geçtikçe bu zararlı gazlar ve maddeler bronşların ve hava keseciklerinin yapısını bozmaya başlar. Bunun sonucunda bronşların hastalanmasıyla taşıyıcı bronşit, hava keseciklerinin harabiyeti ve parçalanmasıyla amfizem ortaya çıkar. KOAH adı altında bu iki hastalık yer almaktadır. Sigara içimi ile hem bronşlarda tıkayıcı bronşit hem de amfizem gelişir. Akciğerde ortaya çıkan bu tıkanıklıklar ve bozulmalar sonucunda kana Oksijen geçişi azalır ve vücudun oksijensiz kalması ile pek çok rahatsızlıklar doğduğu hakkında bilgilendirme yaparak KOAH tan korunma yollarını anlattı.

SİTEMİZİ
 
T.C. Adalet Bakanlığı Test Adliyesi Kurumu Resmi Web Sitesi © 2015 Tüm Hakları Saklıdır. Web Tasarım: Yunus ÇİÇEK Ab148069@adalet.gov.tr. →WebPortal←